Тэставае паведамленьне - трэба паставіць flash player
SPIS TREŚCI
- CZY JEST NAM POTRZEBNE PRAWO HARCERSKIE?....3 str
- PUNKT 1. KONSPEKT ZBIÓRKI....................4 str
- ALEJA TYSIĄCA SŁOŃC - POMYSŁ NA PROJEKT SH..7str
- TWÓRCZE POMYSŁY NA ZBIÓRKI....................9 str
- ROK REGIONÓW...14 str
- CO W TRAWIE PISZCZY - CZYLI CO SIĘ DZIEJE GDZIE I KIEDY.........19 str
QMAM ZHP
Witam wszystkich czytelników:)
Nasza gazeta uległa pewnym zmianom - dość odległym od zamierzenia. Powodem tego jest niewywiązanie się z umowy pewnej drużyny. Pomyślałam więc, że może jednak gazeta namiestnicza nie jest Wam potrzebna. Postanowiłam wprowadzić zmiany i tak powstała gazeta - qmam zhp - Jest ona skierowana głównie do funkcyjnych. Możecie w niej znaleźć gotowe recepty na zbiórki tematyczne, garść informacji co się dzieje w innych chorągwiach czy materiały metodyczne. Uwzględniam zarówno potrzeby początkujących drużynowych jak i tych starszoharcerskich. Jeżeli ta forma spodoba się Wam i ją przyjmiecie - postaram się o większe urozmaicenie, np. wywiady czy dyskusje. Chciałabym by ta gazeta była waszą pomocą w odkrywaniu inspiracji do harcerstwa jak i pigułką wiedzy o ZHP.
Czekam na wasze komentarze:)
QMAM ZHP
Czy jest nam potrzebne prawo harcerskie?
CELE:
• Rozbudzenie w harcerzach chęci własnego rozwoju
• Poznanie i zrozumienie treści poszczególnych punktów Prawa Harcerskiego
• Zapoznanie harcerzy z historią harcerstwa
Przebieg zbiórki
1. Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki
2. Gawęda „Dawno dawno temu…” czyli kiedy powstawało harcerstwo – słów parę o R. BadenPowellu, A. Małkowskim, idea skautowa, prawo harcerskie
3. Gra terenowa – każdy zastęp ma do wykonania 10 zadań ( po jednym dotyczącym każdego punktu p.h). Kolejne zadanie zastęp dostaje dopiero po wykonaniu poprzedniego. Wszyscy otrzymują koperty z treścią zadania nr 1, a kiedy je wykonają, wracają do prowadzącego, prezentują rezultaty i wówczas otrzymują zadanie nr 2 oraz zapisaną treść 1. Punktu prawa harcerskiego – i tak aż do 10 punktu. Za każde wykonanie zadania zastęp otrzymuje od 1 do 10 punktów
QMAM ZHP
TREŚĆ ZADAŃ:
a) Odszyfrujcie dołączoną do koperty wiadomość napisaną alfabetem Morse`a.
b) Rozwiążcie krzyżówkę, jej hasło będzie treścią 2. punktu prawa harcerskiego.
c) Wyjdźcie na ulicę i rozejrzyjcie się wokoło.
Waszym zadaniem jest wykonanie dobrego uczynku.
d) Korzystając z materiałów plastycznych, wykonajcie prezent dla innego zastępu
e) Wykonajcie reklamę 5. Punktu prawa harcerskiego: „ Harcerz postępuje po rycersku”
f) Wykonajcie jedno z dwóch podanych zadań: narysujcie i opiszcie wybraną roślinę rosnącą w pobliżu harcówki lub narysujcie wybrane zwierzę żyjące w pobliżu harcówki.
g) Zaprezentujcie scenkę ilustrującą 7. Punkt prawa harcerskiego
h) Wymyślcie i przedstawcie scenkę kabaretową, która rozśmieszy drużynowego
i) Do koperty dołączona jest złotówka. Waszym zadaniem jest kupić za nią jak najwięcej rzeczy.
j) Druhu zastępowy! Przedstaw harcerzom za pomocą kalamburu tekst 10. Punktu prawa harcerskiego
4. Nauka piosenki - „Jestem harcerzem”
5. Dyskusja - „czy jest nam potrzebne prawo harcerskie?”
6. Wprowadzenie obrzędu – zakończenie zbiórki odśpiewaniem pieśni „ogniska już dogasa blask” i wypowiedzenie przez każdego harcerza pozytywu wyniesionego z danej zbiórki.
PIOSENKA:
HARCERSKIE IDEAŁY
1)Jestem harcerzem i mocno wierzę d C
We wszystkie szczytne ideały
One są dla mnie niczym wyzwanie
Któremu stawiam codzień czoła
Ref.Być wytrwałym silnym być hGA
O to co przyświeca mi
Oto cel którego chce
Boże tylko daj mi sił
2)Jest dziesięć praw i dobrze wiem
Że według nich pójdę swą drogą
Lilijki kształt i krzyża cień
One w mym życiu mi pomogą.
PUNKT 1.
"HARCERZ SUMIENNIE SPEŁNIA SWOJE OBOWIĄZKI WYNIKAJĄCE Z PRZYRZECZENIA HARCERSKIEGO"
QMAM ZHP
Warto zadać sobie i harcerzom kilka pytań: co to znaczy sumienność? Czy sumienne będzie regularne sprzątanie własnego pokoju, a może pisanie pamiętnika, by na jego kartach pozostawić ślad po dobrze przeżytym dniu? A może systematyczne planowanie swojego czasu oznacza coś więcej?
DZIAŁANIE
Ten punkt prawa harcerskiego można realizować m. in. przez:
- wypełnianie powinności wsględem religii
- zdobywanie zawodu, przygotowanie się do pracy oraz odnajdywanie swojego miejsca w społeczeństwie
- rzetelne wykonywanie pracy
- codzienne wykonywanie dobrych uczynków. To działąnie możemy zasygnalizować na naszej chuście harcderskiej, zawiązująć u końca jenego z "rożków" chusty - supełek GAWĘDA
Ważny sprawdzian
Emilia szybkim krokiem szła do szkoły. Dziś sprawdzian z polskiego. Obiecała sobie już dawno, że tym razem dostanie coś więcej niż cztery plus.
W myślach powtarzała:
" Macej Aleksy Dawidowski, pseud. Alek, urodził się 3 listopada 1920 roku, zmarł 30 marca 1943, ciężko ranny w akcji pod Arsenałem. Jan Bytnar, pseud. Rudy, urodził się 6 maja 1921 roku, zmarł na skutek torturowania przez gestapo 30 marca 1943 roku. Tadeusz Zawadzki, pseud. Zośka, urodził się 24 stycznia 1921, zginął 20 sierpnia 1943 w akcji pod Sieczychami. Akcja pod Arsenałem - 26 marca 1943 roku, Powstanie Warszawskie - 1 sierpnia 1944 roku... Umiem, umiem, umiem". Usiadłą w ławce. Tematy... Chwila niepewności. Wybór padł, jak zwykle na trzeci temat - pozwalający rozpisać się "od siebie": Co to znaczy że bohaterowie "Kamienie na Szaniec" Aleksandra Kamińskiego sumiennie wypełnili obowiązek wobec ojczyzny? A WY - co byście napisali?...
SPRAWNOŚCI
QMAM ZHP
Podczas realizacji zadań związanych z tym punktem prawa harcerskiego można zdobywać następujące sprawności: - poszukująca/ poszukujący wartości **
- mężny **
- europejka/
europejczyk*
- młody wyborca ***
- krajoznawca ***
QMAM ZHP PUNKT 2. " NA SŁOWIE HARCERZA POLEGAJ JAK NA ZAWISZY" SŁOWNICZEK:
SŁOWNY - TAKI, KTÓRY DOTRZYMUJE DANEGO SŁOWA
UCZCIWY - ZE WZGLĘDU NA POCZUCIE OBOWIĄZKU PRAWDOMÓWNY, SZCZERY ZAUFANIE - WIARA W TO, ŻE KOMUŚ MOŻNA ZAUFAĆ, ŻE KTOŚ NIGDY NIE ZAWIEDZIE, NIE ZDRADZI
SKRUPULATNY - WYKONUJĄCY WSZYSTKO BARDZO DOKŁADNIE PROJEKT STARSZOHARCERSKI "ALEJA TYSIĄCA SŁOŃC"
Cele:
uświadomienie sobie i odwiedzającym wystawę znaczenia dawanego słowa
- pokazanie się w społeczności lokalnej
Termin: styczeń - kwiecień
Założenia i planowany przebieg realizacji:
Projekt zakłada przygotowanie w Młodzieżowym Domu Kultury wystawy "Cena mojego słowa". Zostaną na niej zaprezentowane postacie, które w swoim życiu postępowały zgodnie z danym słowem i walczyły o prawdę. Podczas wernisażu odbędzie się gra decyzyjna, mająca na celu ukazanie znaczenia danego słowa.
Realizowanie zadania
ETAP I - planowanie (styczeń)
- opracowanie planu działania
- konsultacja z sojusznikami projektu
zatwierdzenie planu przez radę drużyny, przydział zadań
ETAP II - REALIZACJA
- wybór postaci do zaprezentowania na wystawie
- sporządzenie planu wydatków
- ustalenie warunków technicznych i organizacyjnych wystawy
- ustalenie z dyrektorem MDK terminu wernisażu, uzyskanie zgody Komendanta Hufca
- opracowanie i konsultacja scenariusza wystawy
- opracowanie i wykonanie zaproszeń i plakatów
- opracowanie projektu plastycznego wystawy
- skompletowanie rekwizytów do scenek gry decyzyjnej i scenografii wystawy (luty)
- zaproszenie gości i rozwieszenie plakatów
- montaż wystawy
- wernisaż
- demontaż wystawy (marzec)
QMAM ZHP QMAM ZHP ETAP II - Podsumowanie
- wykonanie dokumentacji fotograficznej wystawy
- podsumowanie projektu w zespole realizującym i na radzie drużyny (kwiecień) TWÓRCZE POMYSŁY NA ZBIÓRKI
QMAM ZHP
Turniej Ludzi Przedsiębiorczych
1. Obrzędowe rozpoczęcie
2. Gawęda – przypomnienie definicji człowieka przedsiębiorczego na podstawie wniosków z poprzedniej zbiórki, zapoznanie zastępów z zasadami „Turnieju ludzi przedsiębiorczych” – każdy zastęp będzie miał do wykonania szereg zadań sprawdzających umiejętności, które mieć powinien człowiek przedsiębiorczy. Za każde zadanie zastęp, prócz punktów do współzawodnictwa, może zdobyć określoną pulę pieniędzy, która przyda im się na następną zbiórkę.
3. Turniej ludzi przedsiębiorczych - zadania:
a) Reklamowanie zastępowego – każdy zastęp przygotowuje reklamę swojego zastępowego
„Jedyną pewną metodą unikania porażek jest nie mieć żadnych, nowych pomysłów”.Albert Einstein
„Człowiek musi mieć w sobie chaos, aby dać życie tańczącej gwieździe” Friederich Nietzche
QMAM ZHP
b) Piłeczka pingpongowa – każdy zastęp otrzymuje 1 balon, 1 piłeczkę pingpongową, 2 arkusze papieru formatu A4, nożyczki oraz taśmę klejącą. z materiałów tych musi zbudować wyrzutnię piłeczki pingpongowej, która możliwie najdalej wyrzuci piłeczkę.
c) Podpisy pod petycję – zadaniem zastępu jest uzyskanie 10 podpisów przypadkowych ludzi (przechodniów) pod petycją (mówiącą np. o przesunięciu pierwszego dnia wiosny)
d) Na bezludnej wyspie – harcerze dowiadują się, iż wylądowali na bezludnej wyspie, z ich ekwipunku przetrwały jedynie, w nieskończonej ilości, wkłady do długopisów, spinacze oraz gumki recepturki. Harcerze próbują wymyślić jak najwięcej zastosowań owych przedmiotów na bezludnej wyspie.
e) Rzeźba – zadaniem harcerzy jest stworzenie rzeźby z własnych ciał tak, aby w jak najmniejszym stopniu dotykała podłogi. Rzeźba musi utrzymać się przez 3 sekundy i nie może wykorzystywać żadnych krzeseł, stołów itp.)
f) Siła perswazji - Każdy zastęp wybiera jedną osobę, która staje przed komisją złożoną z drużynowego i przybocznych i stara się ją przekonać, że to właśnie jego zastęp powinien dostać największą liczbę punktów za to zadanie. Punkty
QMAM ZHP Załączniki:
Lista przykładowych produktów do zadania „Dopasowywanie cen”
1 litr mleka
paczka kredek 1 kg mąki
chleb
1 kg jabłek
słoik dżemu,
przyznawane są za oryginalność argumentów i siłę przekonywania.
g) Akcje zarobkowe – każdy zastęp stara się wymyślić jak najwięcej realnych sposobów zarobienia pieniędzy przez drużynę.
h) Wieża z papieru – zadaniem zastępów jest zbudowanie jak największej wieży z papieru. Mają do dyspozycji papier A4 oraz taśmę klejącą.
i) Dopasowywanie cen do produktów – zastęp otrzymuje spis 10 produktów codziennego użytku; jego zadaniem jest wypisanie potencjalnych cen – im bliżej prawdy, tym więcej punktów
4. Nauka piosenki „W dal, w dal”
5. Podsumowanie turnieju – przyznanie punktów i „pieniędzy
6. Podsumowanie
7. Obrzędowe zakończenie zbiórki
UWAGA: Jeżeli pogoda na to pozwala powyższą zbiórkę można z powodzeniem przeprowadzić w formie gry terenowej.
zakończenie zbiórki
UWAGA: Jeżeli pogoda na to pozwala ryza
QMAM ZHP
papieru ksero A4
1,5 litra wody
1 kg ziemniaków
paczka zapałek
paczka kredek ołówkowych – 12 kolorów
We wrześniu 2011 r. rozpoczął się w ZHP Rok Regionów. Jednostki harcerskie w całej Polsce będą się skupiać w swojej pracy na
zagadnieniach związanych z tożsamością regionalną.
Głównym celem tych działań jest pomóc mieszkańcom naszych małych (i „średnich”) ojczyzn
QMAM ZHP drużyny, gromady, kręgu, szczepu, zespołu; wspólne ustalenie, które informacje wykorzystamy w następnym kroku.
Krok 2: działania skierowane na zewnątrz:
– czyli kampania świadomościowa, adresowana do mieszkańców regionu.
We wrześniu 2011 r. rozpoczął się w ZHP Rok Regionów. Jednostki harcerskie w całej Polsce będą się skupiać w swojej pracy na
zagadnieniach związanych z tożsamością regionalną.
Głównym celem tych działań jest pomóc mieszkańcom naszych małych (i „średnich”) ojczyzn
w odkrywaniu i pogłębianiu poczucia więzi z regionem, w którym żyją.
Na czym polega udział w Roku Regionów?
Każda jednostka zgłoszona do Roku Regionów realizuje akcje, zaplanowane samodzielnie lub wspólnie z innymi jednostkami.
Każda akcja składa się z dwóch kroków:
Krok 1: działania skierowane do wewnątrz
– zdobywanie informacji, dzielenie się nimi na forum
Termin zgłoszeń przedłużony do 15.listopada 2011 www.lodzka.zhp.pl www.rokregionow.zhp,pl
QMAM ZHP
Kampania świadomościowa może mieć dowolną formę (np. kampania plakatowa, kampania w serwisie Facebook.com, stworzenie i promocja serwisu internetowego, festiwal kulinarny, rajd turystyczny, cykl wystaw, cykl flash mobów, tworzenie i rozpowszechnianie filmów, programów telewizyjnych, komiksów itp.).
Kampania może dotyczyć jednej, kilku lub wszystkich sfer Roku Regionów, do których należą: przyroda, historia, postacie, miejsca, język, kultura ludowa, kulinaria, stereotypy.
Ważne jest, by do jak największej liczby mieszkańców regionu skutecznie dotarł przekaz, który zostanie przez Was przygotowany (np. że posługiwanie się gwarą śląską jest cool, że kartacze są najsmaczniejszą wizytówką Suwalszczyzny, albo że stołeczne książęce miasto Płock to duma Starego Mazowsza).
Każda jednostka może zrealizować dowolną liczbę akcji. Każdy krok akcji kończy się wypełnieniem elektronicznego meldunku.
Każdy region reprezentowany w ramach Roku Regionów powinien mieć swoją stronę społecznościową w serwisie
" Kropla do kropli rodzi potok, który niesie radość" kard. S. Wyszyński
QMAM ZHP
Facebook.com. Każda spośród jednostek uczestniczących w Roku Regionów może ją oczywiście prowadzić samodzielnie, ale logicznym krokiem jest połączenie sił i wspólna praca nad taką stroną w ramach całego regionu. Treść strony i jej popularność będzie miała znaczenie dla wyników regionów i drużyn/zespołów w Rankingu Roku Regionów.
Jak przystąpić do Roku Regionów?
Aby zgłosić się do realizacji propozycji programowej "Rok Regionów", należy: 1. wybrać region, który będziecie reprezentować w ramach Roku Regionów
Regionu nie należy tu utożsamiać z województwem - obszary ogromnej większości współczesnych polskich województw nie pokrywają się z obszarami regionów historycznych, etnograficznych czy fizycznogeograficznych. Podział kraju na regiony według (najważniejszych dla nas) kryteriów historycznych i etnograficznych przedstawiony został na poniższej mapie. Pamiętajcie, że kryteria tego podziału mają charakter umowny, a granice są często bardzo płynne.
W razie problemów z ustaleniem
QMAM ZHP
przynależności regionalnej Waszej miejscowości najlepiej przeprowadzić rozpoznanie wśród mieszkańców, by sprawdzić, z jakim regionem się identyfikują. Czasem będzie to wyodrębniona część dużego regionu (np.Kaszuby zamiast Pomorza, Krajna czy Pałuki zamiast Wielkopolski, Mazowsze Płockie albo Stare zamiast Mazowsza).Czasemrozwiązanie będzie zupełnieniespodziewane. Na przykład mieszkańcy Częstochowy i Zawiercia, nie identyfikujący się ani ze Śląskiem, ani z Małopolską, sięgają po kryterium fizycznogeograficzne i nazywają częstoswój region Jurą. Podobnie mieszkańcy BielskaBiałej zwykli określać swój mały region Podbeskidziem. Nie powinniśmy jednak wymyślać "na siłę" nowych regionów, np. nie ma sensu mówić o regionie czy subregionie gnieźnieńskim, skoro historycznie i etnograficznie jest to część Wielkopolski. Szukając informacji na te tematy, warto zjarzeć do wielotomowego dzieła Oskara Kolberga pt. Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Zachęcamy też do kontaktu mailowego pod adresem rokregionow@zhp.pl - postaramy się pomóc! 2. zaplanować Wasze działania w Roku Regionów
W tym kroku powinniście - przynajmniej ogólnie - przemyśleć działania, które zrealizujecie w ramach Roku Regionów: którymi sferami Roku Regionów chcecie się zająć, ile akcji wykonać, jak ma wyglądać krok 1 w każdej z tych akcji i czy macie już jakieś pomysły na kampanie świadomościowe (krok 2)
3.wypełnić elektroniczny formularz zgłoszenia
4.oczekiwać potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia (email)
"Mój szlak w regionie" - konkurs turystyczny dla uczestników Roku Regionów
Inspektorat Turystyczno-Krajoznawczy GK ZHP ogłosił dedykowany konkurs na regionalny szlak turystyczny. Konkurs jest związany tematycznie z Rokiem Regionów i może zainteresować szczególnie jednostki harcerskie realizujące tegoroczną propozycję programową ZHP.
Udział w konkursie polega na przygotowaniu szlaku turystycznego, poświęconego miejscom, osobom, wydarzeniom i zjawiskom, związanym z
Z ROKIEM REGIONÓW ŁATWIEJ O ODZNAKĘ GRUNWALDZKĄ
QMAM ZHP
różnymi sferami Roku Regionów (przyroda, historia, miejsca, język, postacie, folklor, kulinaria, stereotypy).
Zgłoszenia do konkursu trwają od 1 października do 31 grudnia 2011 r.
Co jest do zdobycia?
Członkowie drużyny uczestniczącej w Roku Regionów otrzymają na koniec Harcerską Odznakę Regionalną, złożoną z małych elementów (metalowych znaczków w kształcie puzzli), symbolizujących sfery Roku Regionów, którym drużyna poświęciła swoje działania. Najlepszych czeka tytuł Drużyny Roku Regionów i cenne nagrody, a poszczególne regiony mogą współzawodniczyć o miana Brązowego, Srebrnego i Złotego Regionu.
Najważniejsze jest jednak to, czego nie da się tak łatwo dotknąć i zmierzyć: to, że poznamy bliżej nasze regiony i ich największe bogactwa, że wzmocnimy nasze przywiązanie do małych ojczyzn, nauczymy się być widocznymi i promować nasze działania, łączyć siły i budować partnerstwa, wychodzić na zewnątrz z naszymi przedsięwzięciami, by zasięg naszego oddziaływania wykraczał poza harcówki i imprezy harcerskie, a także odświeżymy pracę z instrumentami metodycznymi – stopniami, sprawnościami, znakami służb, z projektem starszoharcerskim.
CO W TRAWIE PISZCZY - CZYLI CO SIĘ DZIEJE GDZIE I KIEDY www.zhp.pl www.regiony.zhp.pl
QMAM ZHP
Rajd z kijkami – dlaczego nie?
Próbna Drużyna Starszoharcerska „Ignis” z Hufca ZHP Przeworsk im. Obrońców Westerplatte
(chorągiew podkarpacka) działająca przy Ośrodku Kultury w Sieniawie od 3 września do 21 października uczestniczyła w projekcie „Nowe formy aktywności –
Nordic Walking w Krainie Sanu"
aktywności –
Nordic Walking w Krainie Sanu"
Na czas trwania projektu Stowarzyszenie „Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania z siedzibą w Tryńczy, wypożyczyło drużynie sprzęt, po wcześniejszym zdobyciu przez drużynową, pwd. Barbarę Drapała, stopnia instruktora Nordic Walking. Dzięki temu harcerze z „Ignis”opanowali poprawną technikę chodzenia, a podczas kilku wspólnych wędrówek nie tylko wyrabiali mięśnie i zdobywali nowe umiejętności, ale przede wszystkim fantastycznie się zintegrowali. Każda minuta z kijkiem stała się inspiracją do nowych przemyśleń, m.in. pokazania że istnieją bardzo wartościowe formy aktywności, mało jeszcze popularne w naszym kraju, ale takie które warto praktykować. Ratowali w Miliczu
(chorągiew Dolnośląska)
Od 28 do 30 października kilkadziesiąt osób z różnych stron Dolnego Śląska, zainteresowanych doskonaleniem swoich umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, spotkało się w
CO W TRAWIE PISZCZY - CZYLI CO SIĘ DZIEJE GDZIE I KIEDY
QMAM ZHP
Miliczu podczas II Chorągwianych Manewrów Ratowniczych, zorganizowanych przez Dolnośląski Inspektorat Ratowniczy
Na patrole czekało wiele atrakcji, m.in.: zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy mogli przećwiczyć obsługę AED, sprawdzić prawidłowość wykonanych działań ratowniczych na fantomie rejestrującym skuteczność wdechów i głębokość uciśnięć czy też prawidłowo zastosować kołnierz, deskę i szyny Kramera. Nie zabrakło także zajęć zapoznawczych i motywacyjnych, które pozwoliły zintegrować środowiska ratownicze Chorągwi Dolnośląskiej. Jednak jednym z najciekawszych i najbardziej oczekiwanych przedsięwzięć podczas manewrów była gra ratownicza, podczas której zostały wyłonione i nagrodzone cztery najlepsze zespoły: I miejsce zajął patrol „Sokół” z Hufca Milicz, II miejsce- patrol „Motłoch” z Hufca Bierutów, natomiast III miejsce przypadło patrolowi z Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu. Wyróżnienie otrzymał patrol z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom należą się serdeczne gratulacje, ponieważ poziom przygotowania zespołów był niezwykle wyrównany. Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną edycję tej imprezy, która będzie miała miejsce w przyszłym roku.